Tersanespor Gençliğe Umut Oluyor
Gezici Film Festivali, İkinci Durağı Sinop’ta
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
Traktör sürücüsünden tehlikeli dönüş
Bu haber 25 Şubat 2019, Pazartesi 12:08 tarihinde eklendi. 128 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİNOP'TA VERGİ HAFTASI NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ

SİNOP'TA VERGİ HAFTASI NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ
SİNOP'TA VERGİ HAFTASI NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ

Sinop'ta, Vergi Haftası nedeniyle tören düzenlendi.

Valilik Önünde gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Defterdar Naci Günaydın, burada yaptığı konuşmada, insanlara vergi bilincinin çok daha küçük yaşlarda anlatılması gerektiğini söyledi.
Günaydın açıklamalarının devamında; “İlki, 1989 yılında kutlanmaya başlanan Vergi Haftası etkinliklerinin bu yıl 30. uncusunu kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Amacımız; Kamuoyunda farkındalık yaratmak suretiyle verginin önemi ve kalkınmaya olan etkilerinin anlatılması, Gönüllü Vergi Uyumunun sağlanması ve aynı zamanda, toplumda vergi bilincinin oluşturulmasıdır. Vergi Ödevi, bilindiği üzere kaynağını Anayasanın 73 üncü maddesinden almaktadır. Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca "Vergi vermenin kutsal bir vatandaşlık görevi olduğu, esas alınarak vergi bilincinin çok daha genç yaşlarda anlatılmasının önemli olduğuna vurgu yapılmaktadır. Bu amaçla, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve il Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli olarak çeşitli okullarımızda ve öğrenci yurtlarımızda Vergi konulu söyleşiler, panel ve konferanslar düzenlenecektir. Hafta süresince, Mükelleflerimiz ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunulacaktır. Ayrıca, Gelir ve Kurumlar vergi rekortmenleri işyerlerinde ziyaret edilerek, kendilerine teşekkür Belgeleri takdim edilecektir. Kamu Giderleri olarak tanımlayabileceğimiz, Eğitim, Sağlık, Kültür, Savunma ve altyapı hizmetleri ile diğer bir çok giderleri karşılamanın en temel finansman kaynağını vergiler oluşturmaktadır. 2019 yılı Bütçesine bakıldığında, Toplam Bütçe Gelirlerinin % 89'unun Vergi Gelirlerinden oluştuğu görülecektir. Ülkemizin, dünya ekonomileri içinde lider ülkeler arasında yer alma ve 2023 hedeflerine ulaşma yolunda öncü bir rol üstlenen Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu gelirlerinin sağlıklı ve sürekli kaynaklardan elde edilerek, adil ve etkin bir şekilde arttırılmasına önem vermektedir. Ayrıca elde edilen söz konusu kaynakların, belirlenen politika öncelikleri doğrultusunda tahsis edilerek; etkin, etkili ve ekonomi şekilde kullanılması ve kamuda her türlü israfın önüne geçilmesi hususunda gayret gösterilmektedir.  Yerli ve milli üretim için seferber olunduğu bu dönemde belirlenen amaç ve hedeflere kısa zamanda ulaşmak ancak, vergilerimizin zamanında tahakkuk ve tahsilatı ile mümkün olacaktır. Aynı zamanda Enflasyonla mücadele koşullarından biri de piyasa ekonomisi içerisinde arz ve talep noktalarını iyi kontrol edebilmektir. İstihdamın ve üretimin artırılması yönünde çalışmaları desteklemektir. Bu amaçla Bakanlığımız vergi oranları ile piyasayı düzenleyici, fiyat ve istikrarı sağlayıcı önlemler almaktadır. Vergi, fedakârlıkta eşitliğin sağlanmasıdır. Herkesin fedakârlığı kazancı ölçüsü oranındadır. Aksi halde belge düzenlemeyen her mükellef kayıt dışı ekonominin bir parçası haline gelmekte ve diğer yükümlülüklerini yerine getiren mükellefler açısından haksız rekabete yol açmaktadır. Bu durum ise piyasanın olumsuz etkilenmesine ve fedakârlıkta eşitliğin bozulmasına neden olmaktadır.” Dedi.

Açıklamalarına şu şekilde devam eden Günaydın; “Bu amaçla; Geçen yıllarda olduğu üzere, diğer kurumlarımızla birlikte koordineli olarak, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye ve denetimlerimize devam edilecektir. Gençlerimiz ve çocuklarımıza gelecekte daha iyi bir eğitim, sağlık ve yaşam alanları yaratmak istiyorsak, belge düzenine uymalı, her alış verişin sonunda mutlaka fişimizi almalıyız. Aynı zamanda Çocuklarımıza örnek olmalıyız. Sinop Defterdarlığı olarak, sorumluluk ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde vatandaş ve çözüm odaklı, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını, il düzeyinde en iyi şekilde yerine getirme çabası içinde olunacaktır. Bu vesile ile toplantımıza teşrifleri ve kutlama mesajları ile bizleri onurlandıran başta Sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz olmak üzere tüm protokole, misafirlerimiz ve basın mensuplarına teşekkür eder, 30. Vergi Haftasının hayırlara vesile olmasını diler; saygılar sunarım.” dedi.

Gerçekleşen törene Sinop Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, 10. Milli Parklar Sinop Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Sinop Balkan Halkları Mübadele Derneği Başkanı Kenan Aral ve daire çalışanları katıldı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v