Eğitim-Sen, Yeni Gelecek Eğitim Sistemine Karşı
KARADENİZ’DEKİ YUNUS POPÜLASYONU ARAŞTIRILIYOR
Sinop'ta 4 Bin Kişi Birlikte Oruç Açtı
HALE OĞUZ; “SİNOP’TA ÇİVİ BİLE ÇAKILAMAYACAK!”
Bu haber 12 Mart 2019, Salı 11:25 tarihinde eklendi. 61 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NKP’ DEN FUKUŞİMA’ NIN 8. YIL DÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİĞİ

"Sinop Nükleer Karşıtı Platform' dan Fukushima Felaketinin 8. yıl dönümünde Fukushima felaketini anma etkinliği düzenledi"
NKP’ DEN FUKUŞİMA’ NIN 8. YIL DÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİĞİ

Sinop Nükleer Karşıtı Platform' dan Fukushima Felaketinin 8. yıl dönümünde Fukushima felaketini anma etkinliği düzenledi.

Sinop İskele Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılan etkinlikte Sinop Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Kayhan Konukçu yaptığı konuşmada; “Değerli Basın Emekçileri, Sevgili Sinoplular; Bu gün 11 Mart 2019, Japonya'da yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin üzerinden 8 yıl geçti. Ukrayna'da yaşanan Çernobil felaketinin üzerinden de 33 yıl geçti. Çernobil ve Fukuşima Nükleer Santral felaketleri sırasında binlerce insan hayatını kaybetti. Fukuşima' da 160.000 kişi sekiz yıldır radyoaktiviteye maruz kalmış evlerinden uzakta yaşıyor. Ve bu insanlar ayda bir kez evlerini ziyaret edebiliyorlar. Ama geceleri kalmalarına izin verilmiyor. Nükleer enerjiye bir kez bulaştınız mi adeta bin yıl lanetleniyorsunuz. O yüzden de; Sinop ve Mersin'deki mücadele çok önemlidir.

Fukuşima nükleer santral faciasının ardından yüksek oranda radyoaktiviteye maruz kaldıkları için evlerini belki de bir daha hiç dönmemek üzere terk etmek zorunda kalan 160 bin insanın, Farklı eyaletlerde istiflenmiş 9 milyon ton çuval radyoaktif atığın, 8 yıldır her gün okyanusa akan dünyayı en az 4 kez dolaşan 300 ton radyoaktif suyun, % 50'si radyoaktiviteye kurban olmuş tarım alanlarının, % 100 kirlenmiş yolların, asfaltın, açık alanların; Evini işini kaybettiği için intihar edenlerin, Radyoaktivite kaynaklı hastalıklarla yaşamak zorunda kalanların mağduriyeti karşılanabildi mi? ” dedi.

“8 yıl önce bu gün - 11 Mart 2011”

Kayhan Konukçu 11 Mart 2011 tarihinde gerçekleşen felaketi anlatarak yaptığı konuşmada; “11 Mart 2011 ( TSİ 08:46 ) 8 yıl önce bu gün TSİ saat 08:46 da ; Japonya' da meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan Tsunami, Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinde hasara neden oldu. Uç nükleer reaktörde çekirdek erimesi gerçekleşti ve reaktör koruma kapları zarar gördü. Bunun sonucunda atmosfere ve Büyük Okyanusa karışan radyoaktif maddeler Dünyayı dolaşıyor. Okyanus ortamında radyasyon düzeyi olması gerekenden milyonlarca kat daha yüksek seviyelere çıktı. Ev ve bahçelerine radyoaktif Sezyum 137 bulaştığı için santralin 20 km çevresindeki 160 bin kişi evlerinden uzaklaştırıldı. 1986 yılında Çernobil'de, 2011 yılında Fukuşima' da meydana gelen kazaların yaraları hala sarılamadı. Santral kazalarının yaşandığı yerlerde meydana gelen ekolojik tahribat onarılabilmiş değil. Radyasyon seviyesi insan yerleşimi için uygun değil.” Dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v