Sinop’ta trafik kazası 1 ölü
Cezaevi Restorasyon Çalışmaları Başlıyor
Karantina Günleri Sona Erdi
Sağlıkta Bir Güçlü Adım Daha
Bu haber 14 Mart 2019, Perşembe 14:16 tarihinde eklendi. 235 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİNOP ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ BİR FIRSAT YARATTI

SİNOP ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ BİR FIRSAT YARATTI
SİNOP ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ BİR FIRSAT YARATTI

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde 2017 yılında yapılan yeni düzenleme, Sinop Çevre Dostları Derneği’nin Aksaz Sulak Alanı’nın sınır genişletme talebini değerlendirmek için yeni bir fırsat yarattı.

 

Sinop Merkez, Osmaniye, Dibekli ve Abalı sınırlarında bulunan Akliman Mevkiindeki  Karagöl-Aksaz Sulak Alanı ekolojik yapısı gereği korunması gereken sulak alanlardan biridir. Sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin korunması için derneğimizin alanın korunmasına ve yanlış uygulamaların durdurulmasına yönelik çalışmaları 1996 yılından beri sürdürüyor.

 

1960’lı yıllarda yapılan ikili anlaşmalar ile sulak alanların önemi bilinmeden Karagöl-Aksaz Sulak Alanının Karagöl bölümünde Askeri Hava Alanı yapılmış ve sonraki yıllarda ilgili hava alanın sivil havacılığa açılınca genişletilmiştir. Bu durum sulak alanın önemli bir bölümünün kaybedilmesine neden oluyor.

 

Sinop Çevre Dostları Derneği’nin mevcut haliyle Karagöl-Aksaz Sulak Alanın korunması ve sınırlarının belirlenerek tescil edilmesi yönündeki çabaları nihayet 2016 yılında yapılan Mahalli Sulak Alan Komisyonunda kabul görmüş ve sınırlarının belirlenmesine karar verilmişti. Ancak sınır belirleme girişimlerinde komisyonun bürokrat üyeleri sonradan ele alınmak üzere Karagöl’ü bırakmış sadece Aksaz’ın sınırları üzerinde çalışılmasını sağlamıştı. Aksaz’ın belirlenen sınırları onaylamak üzere gerçekleştirilen komisyon toplantısında ise ikinci bir sürprizle karşılaşılmış, bilim insanlarının ve derneğimiz dahil komisyon üyesi diğer sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına rağmen o tarihteki Sinop Valisi Aksaz’ın küçücük bir bölümünün sulak alan sayılmasını sağlanmıştı.

 

 

Bu gelişme üzerine derneğin yeniden Karagöl-Aksaz Sulak Alanı’nın ve onun yaşamını sağlayan havzası ile korunması yönünde sınırlarının genişletilmesi için Mahalli Sulak Alan Komisyonu toplanması talebi yapmıştı. Talep cevap bulana kadar Karagöl alanında kurulmuş olan havaalanı için yeni bir genişletme yapılmış ve alan tamamen DLH kontrolüne verilmiştir. Başka bir faaliyet yapılmaması halinde kalan bölümün yaşayabileceği değerlendirilmektedir.

 

Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nun toplanmasına yönelik olarak yapılan derneğimiz başvurusu 5 Mart 2019 tarihinde yapılan toplantı ile cevap bulmuş, sınırların genişletilmesi talebimiz ise 2017 yılında yönetmelikte yapılan değişiklikle çakışmıştır. Gerçekleştiren Mahalli Sulak Alan  Komisyonu Doğa Koruma ve Milli Parklar X. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Sinop İl Şube Müdürlüğü’nün yönetmelikteki değişiklikleri içeren sunumu ile başlamış, Sinop Çevre Dostları Derneği alanın jeomorfolojisi, sulak alanın ve bilimsel çalışma ile ortaya çıkan biyolojik çeşitliliğin ilimiz ve insanlık için önemi, korunması gerektiğini vurgulamış ve sınırların genişletilmesi talebini yinelemiştir.

 

Mahalli Sulak Alanlar Komisyonu Üyesi ve Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emire Elmas’da, Aksaz Sulak Alanı’nda yaptıkları TÜBİTAK Projesi’nin sonuçları hakkında bir sunum yaparak alanın ekolojisi ve bitki çeşitliliği hakkında bilgi verdi. Dr. Emire Elmas, Aksaz Sulak Alanı’nda üç yıl boyunca sürdürdükleri proje sonucunda sulak alanın tamamını incelediklerini ve 444 bitki türünün yaşadığını tespit ettiklerini söyledi. Sulak alan içinde bulunan ve Sinop’ta bile pek bilinmeyen su basar ormandan söz eden Dr. Emire Elmas, sulak alanın 2016 yılında belirlenen sınırlardan çok daha geniş bir alana yayıldığını ve sınırların mutlaka genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Elmas açıklamalarının devamında; “Elde edilen bilimsel sonuçlar derneğimizin yıllardır öne sürdüğü argümanların ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ndeki değişiklikler ise  Sulak Alanın Mutlak Koruma Bölgesi ve Tampon Bölgesini  yeniden tarif etmesi ile   Aksaz Sulak Alanı’nın sınırlarının genişletilmesini sağlayacak niteliktedir. Sinop Çevre Dostları Derneği olarak yine konunun takipçisi olacağız. Uluslararası Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi ve Rio Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Kapsamında hazırlanan yasalar ve değiştirilen yönetmelikler gereğince Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nü alanda daha önce yapılan yanlışları düzeltmeye, ivedilikle bilim insanları ve uzmanlarla sınırlarının yeniden belirlenmesine, halkımızı da doğal mirasımızı gelecek kuşaklara aktarmak için korumaya davet ederiz. Konuya sahip çıkan Yerel Gazetelerimize de teşekkür ederiz.” Dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v