Sinop’ta kayıt dışı istihdamla mücadele
“Bu Toplantı Meşru Değildir” dedi, toplantıyı terk etti
Açık Kapı Biriminde Başvurulara 7 Gün İçinde Cevap Alınıyor
Hem Kadına Hem Eğitime Destek Kermesi
Bu haber 30 Nisan 2019, Salı 15:41 tarihinde eklendi. 101 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ULUSAL ÇALIŞTAYDA RİP AKINTISI ELE ALINDI

ULUSAL ÇALIŞTAYDA RİP AKINTISI ELE ALINDI
ULUSAL ÇALIŞTAYDA RİP AKINTISI ELE ALINDI

İstanbul’da düzenlenen Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Ulusal Çalıştayı'nda rip akıntısı olan bölgelerde boğulma vakalarının nasıl azaltılabileceği ele alındı.  


İstanbul'da bir otelde düzenlenen çalıştayda üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’deki rip akıntısı ele alındı. Çalıştayda AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, boğulmalar karşısında birçok kurumun sorumluluğu bulunduğunu belirterek, "Sağlık Bakanlığının, Sahil Güvenlik'in, belediyelerin ve daha birçok kuruluşun sorumluluğu bulunuyor. O yüzden biz de böyle çok paydaşlı bir çalıştay düzenlendik. Bu aslında teknik bir çalıştay, boğulma sebepleri, akıntı sebepleri ve neler yapılabilir. Hem toplumu bilinçlendirme anlamında hem de yetki sorumluluk düzenlemesi ve bunun fikri çalışmaları anlamında neler yapılabilir diye bir çalıştay aslında. Ülkemizde her yıl yüzlerce kişi boğulma sebebiyle ölüyor. Bunun için ne gibi tedbirler alınması lazım. Bunun engellenmesi için konuşulması, teknik çalışmaların yapılması ve ilgili çalışmaların sonra devam etmesi gerekiyor" diye konuştu.


Çalıştaya katılan Sinop AFAD Müdürü Ümit Ünal ise, “En basit tanımıyla rip akıntısı, kıyıya ulaşan dalgaların geri dönüşleri sırasında oluşan güçlü ve tehlikeli akıntıdır. Kıyıya ulaşan dalgalara tepki olarak oluşur. Pek çok sahilde rip dalgası kıyıya dik olarak meydana gelir. Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılır. Sinop'ta rip akıntısı sıklıkla görülür. Sinop merkez ve denize kıyısı bulunan Türkeli, Ayancık, Erfelek, Gerze ve Dikmen ilçelerinde rip akıntısından dolayı boğulmalar yaşanmaktadır. 2014 yılında kurumumuz koordinesinde Boğulma Eylem Planı hazırlanmıştır. Kaymakamlıklar koordinesinde Ayancık, Erfelek, Gerze, Dikmen ve Türkeli ilçelerinde de Boğulma Eylem Planı hazırlanması talimatlandırılmıştır. Bu planla amaç rip akıntısını önlemek değil, akıntıya maruz kalan kişi sayısını azaltmak ve akıntıya kapılan kişilere acil müdahale edip hayat kurtarmak şeklindedir” dedi.


Çalıştaya AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaban, Sinop İtfaiye Müdürü Ayhan Özbek, kamu kurum müdürleri ve personeller katıldı. Ayrıca çalıştayın 17 Haziran'da Sinop’ta da yapılacağı belirtildi.

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v