Sinop İl Emniyet Müdürlüğünde Yangın
Sinop’ta çocuklar üçüncü kez sokakta olmanın tadını çıkardılar
Korona Virüs Balık Fiyatlarını Düşürdü
Sinop’ta trafik kazası 1 ölü
Bu haber 14 Mayıs 2019, Salı 13:23 tarihinde eklendi. 209 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kesk Sinop Şubesi Soma Madencilerini Andı

Kesk Sinop Şubesi Soma Madencilerini Andı
Kesk Sinop Şubesi Soma Madencilerini Andı

5 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesindeki yaşanan maden kazasının yıldönümünde KESK Sinop Şubesi madencileri andı.

Sinop uğur mumcu meydanında toplanan KESK üyeleri ve vatandaşlar açtığı pankart ile “İşçiler Mezarda, Sorumlular Dışarıda Adalet İstiyoruz!” dedi.

 

 

 KESK sözcüsü Hakan Eker, yaptığı konuşmada; “Bundan tam 5 yıl önce, 2014 yılı Mayıs ayında Soma’da 301 maden işçisi arkadaşımızı yitirmiştik. Bu süre zarfında acılarımızın hafiflemesi yerine, yaraları daha da kanatan gelişmeler yaşandı.

Bilindiği gibi, madenin patronu Can Gürkan ölümünden sorumlu olduğu her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yatmasının ardından geçtiğimiz ay tahliye oldu. Böylece 301 maden işçisi arkadaşımızın ardından adalet de göçük altında kaldı. İşçinin emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu. Bu göçük, ülkeyi yönetenlerin eseri olan hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür.” dedi.

“Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri elbet de göreceğiz.”

 

Açıklamalarının devamında Eker; “Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma’daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen kılanlar, sendikalaşmanın önüne engeller koyanlar hiçbir biçimde hesap vermemiş; aksine bu boyuttaki katliamların “fıtrat” olduğunu ifade ederek, katliamın politik savunusuna devletin imzasını atmışlardır.

Bu düzen, daha fazla kar için daha fazla kan dökülmesini meşru gören bir düzendir. Soma katliamının ardından “Artık hiçbir şey eksisi gibi olmayacak” diyenler, hiçbir şeyi değiştirmemiş ve her şey eskisi gibi devam etmiştir. Soma katliamından bugüne en az 28 Soma katliamı kadar daha işçinin yaşamını yitirmesi kaza değil, tesadüf değil, hata değil, ülkeyi yönetenlerin kasıtlı bir tercihidir. “İşçi Sağlığı İş Güvenliği” yasasının, “İş Sağlığı ve Güvenliği” olarak değiştirilmesi, iktidar için işin ve patronların güvenliğinin işçinin yaşamından daha öncelikli olduğunu göstermektedir.

Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna, yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.

Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma’da yaşanan iş cinayetini doğuran nedenler ve bu cinayetin sorumluları ile hesaplaşmadan sağlıklı ve güvenli çalışmanın mümkün olmadığının altını bir kez daha çiziyoruz. Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız.” dedi.

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v