Türkiye'nin En Yaşlı İli Sinop’ta Vatandaşlar Koronavirüs Kuralına Uyuyor
MAHSUR KALAN KEÇİ UÇURUMDAN DÜŞEREK TELEF OLDU
SİNOP BELEDİYESİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE SU FATURALARINI ERTELEDİ
Sinop’ta Ateş Ölçerli Trafik Kontrolü
Bu haber 18 Haziran 2019, Salı 09:48 tarihinde eklendi. 112 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİNOP’TA SUDA BOĞULMALAR VE ÇEKEN AKINTI ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

SİNOP’TA SUDA BOĞULMALAR VE ÇEKEN AKINTI ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
SİNOP’TA SUDA BOĞULMALAR VE ÇEKEN AKINTI ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Sinop’ta düzenlenen Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Ulusal Çalıştayı'nda Rip akıntısı olan bölgelerde boğulma vakalarının nasıl azaltılabileceği ele alındı.  


Sinop’ta Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde düzenlenen çalıştayda üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’deki Rip akıntısı ele alındı.
Çalıştayda AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu boğulmalar karşısında birçok kurumun sorumluluğu bulunduğunu belirterek; “Bilindiği üzere ülkemiz, AFAD Başkanlığının kuruluşu ile afet meydana geldiğinde müdahale eden 'kriz yönetimi' anlayışından afet olmadan önlem alan ve zarar azaltan 'risk yönetimi' yaklaşımına geçmiştir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımız, afet ve acil durumlara ilişkin 'Afetlerde, Türkiye'nin Ortak Gücü' olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte, koordine etmektedir. AFAD olarak, afet ve acil durumların önlenmesi ve zararlarının azaltılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen zaman bize göstermiştir ki, Tedbir alındığında ve hazırlıklı olunduğunda afet ve acil durumların birçoğu önlenebilir veya zararları azaltılabilir. Bugün burada toplanma nedenimiz, Sahillerimizde gerçekleşen ve insanımız için ölümcül sonuçları olabilen çeken akıntı tehlikesidir. Bugün Sinop ilindeyiz. Burada düzenlenecek olan seminerler ile çeken akıntı tehlikesinin daha fazla anlaşılmasının sağlanması, sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılması, ilgili kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun güçlendirilmesi, hazırlık ve müdahale çalışmalarında iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ile toplumsal farkındalığın arttırılması üzerine akademisyen hocalarımız ve konusunda uzman görevlilerce paylaşımlarda bulunulacak.” Dedi.

 

Daha sonra açıklamalarda bulunan Sinop AFAD Müdürü Ümit Ünal ise; “Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Çalıştayımıza ve Sinop’a hoş geldiniz. Sizi ilimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Çalıştayımıza ön kayıtlarımıza göre 20 ayrı il ve 42 ayrı Kurum Kuruluş ve STK olmak üzere yaklaşık 140 kişi tarafından katılım sağlanmıştır. Bugün burada çeşitli Üniversitelerimizden saygın hocalarımız, alanda görev yapmış kamu ve özel kurum kuruluş STK arama kurtarma ekiplerimiz, sağlık ile ilgi kurum belediyelerimiz, turizm işletmelerimizin temsilcileri ve yerel ve bölgesel basın mensuplarımız bulunmaktadır. Başkanlığımız koordinasyonunda Yıldız Teknik Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi'nin 29-30 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul'da "Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Ulusal Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir. Bugün burada gerçekleştireceğimiz Çalıştay ile programımızın ikinci ayağını tamamlayacağız. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde vatandaşlarımız havaların ısınması ile serinlemek ve eğlenmek için sahillere gitmektedir. Serinlemek ve eğlenmek için gidilen deniz keyfi suda boğulma vakalarıyla gölgelenmektedir. Boğulma olaylarının en önemli sebeplerinin başında yüzme bilmemek ve çeken akıntı (RÍP) sebebi ile meydana arasında gelmektedir. Gerçekleştireceğimiz çalıştayın amacı ele alınacak konuların bilimsel yönü ile incelemek ve kapsamlı bir bilinç oluşturabilmek, sorunlara dünyadaki gelişmeler doğrultusunda çözüm ve öneriler sunmaktır. Bu bağlamda kamu kurumu, özel sektör, sivil toplum kuruluşu, medya ve üniversitelerden deneyimli uzmanların sağlayacağı katkılar bizim için çok değerlidir. Katılımlarınız için hepinize çok teşekkür eder çalıştayımızın hepimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.


Programın sonunda bilgi veren Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise; “Burada toplanma amacımız suda boğulmalar ve çeken akıntılar ulusal çalıştayı. Bu çalıştay AFAD tarafından düzenleniyor. Biz düzenleme kuruluna destek veren üniversitelerden birisiyiz. Ülkemizde yaklaşık her yıl bin kişi suda boğularak hayatını kaybediyor. Bu çok önemli bir rakam. Bunların bir kısmı da çeken akıntı sonucu hayatını kaybediyor. Çeken akıntı çok sinsi bir tehlike. Bu konuda halkımızın fazla bilgisi yok. Dolayısıyla denizlerde yüzerken aniden boğulma şansınız var. Akıntı sizi alıp aniden getirebilir. Dolayısıyla bunun nasıl ve hangi kıyılarda geliştiğini tehlikelerinin neler olduğunu bu tehlikelerden nasıl kurtulacağımızı ve bu sahillerimizle ilgili ulusal kurumlarımızdan kimlerin sorumlu olduğunu, kimlerin yetkili olduğunu, nasıl koordine olacağımızı, mevzuatlarda eksikler var mı? Bu mevzuatları nasıl düzeltebiliriz? Ölü sayılarını nasıl aşağıya çekebiliriz? Daha önemlisi genç nüfus olan çocuklarımızı nasıl kurtarabiliriz? Şöyle bir slogan var: Çocuğa sırtınızı döndüğünüz iki saniye uzun bir zamandır. Bu bakımdan ilkokullar başta olmak üzere tüm çocukların bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Ayrıca yediden yetmişe herkesin yüzme öğrenmesini arzu ediyoruz. Çünkü yüzme bilen insanın özgüveni yüksektir. Panikleme oranı daha düşüktür. Çeken akıntıdan nasıl kurtulacağını öğrendiği takdirde daha bilinçli olacaktır. Aksi takdirde bu akıntının özelliklerini bilmiyorsa kıyıya doğru yüzmeye çalışır ve yüzemez. Böyle durumda ise panikler ve boğulur. Gerçekleştirdiğimiz toplantı gerçekten çok verimli bir toplantı oldu. Çünkü Türkiye'nin tüm kurumları burada. İlk defa herkes birbirini tanıyor. Ve bazı konularda birbirimizi tanımadığımızın farkına vardık. Hatta bazı konularda da yetkiler üst üste biniyor. İşte bu konularda nasıl koordine olabiliriz? Nasıl organize olabiliriz? Bunlar konuşuyor. Bence bu toplantı gerçekten çok verimli bir toplantı oldu” dedi.Çalıştaya Sinop Valisi Köksal Şakalar,  AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu, Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Sinop AFAD İl Müdürü Ümit Ünal, Sinop İtfaiye Müdürü Ayhan Özbek ve AFAD Karadeniz Bölgesi Müdür ve personelleri katıldı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v