Sinop’ta trafik kazası 1 ölü
Cezaevi Restorasyon Çalışmaları Başlıyor
Karantina Günleri Sona Erdi
Sağlıkta Bir Güçlü Adım Daha
Bu haber 05 Temmuz 2019, Cuma 11:46 tarihinde eklendi. 134 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HASTA VE YARALI YABAN HAYVANLARI BU MERKEZDE ŞİFA BULUYOR

HASTA VE YARALI YABAN HAYVANLARI BU MERKEZDE ŞİFA BULUYOR
HASTA VE YARALI YABAN HAYVANLARI BU MERKEZDE ŞİFA BULUYOR Sinop’ta Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde yabani hayvanlar veteriner hekimlerce tedavi altına alınarak sağlığına kavuşturuluyor.  


10 kişilik kadrosuyla çalıştıklarını belirten Doğa ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, yaban hayatının korunması ve geliştirilmesi noktasında sorumluluklarının olduğunu, bu çerçevece geçmişte 'Yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezleri projesinin geliştirildiğini söyledi. Bu projelerden birisini 2016 yılında uygulamaya başladıklarını anlatan Başyiğit, 

"Bu rehabilitasyon merkezimiz 2018 yılı itibari ile hizmete girdi. Buradaki amaç doğada bulunan tüm yaban hayvanlarının tedaviye muhtaç, yaralı, hasta olanları burada tedavi etmek, rehabilite etmek için bu tesisimizi yaptık. Buradaki genelde bizim bölgeye hitap ediyoruz ama tabii diğer illerden de Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak illerinin dışındaki illerden de ihtiyaç olduğu zaman buraya yaralı, hasta doğa hayvanları geliyorlar ve bunların tedavisini burada bulunan 3 tane veteriner hekimimiz var, Biyoloğumuz var. Bunlar burada her türlü tedaviyi yapacak durumdalar. Ve bu şekilde hizmet ediyorlar. Burada şuan da tedavisi yapılan karacalarımız var. Memelilerimizden ayı var. Yine kanatlı hayvanlarımızdan martılar, akbaba, güvercinler ve ebabil kuşu var. Değişik zamanlarda değişik sayıda ve çeşitte hayvan buraya geliyor. Tedavisi yapılıyor. Tedaviden sonra eğer dışarıda doğal yaşamlarında kendi başlarına hayatlarını sürdürebilecek kabiliyete ulaşmaları halinde de biz bunları yine yaşama ortamlarına salıyoruz” dedi.


Ayrıca Başyiğit, 2 yıl içerisinde yapılan bu Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezimiz ; Klinik ve idari bina, Yırtıcı kuşlar barınağı, Yırtıcı memeliler barınağı, Karaca ve geyik barınağı, Su kuşları barınağı, Ötücü kuşlar barınağı, Karantina, Eğitim ve tanıtım binası olmak üzere 8 bölümden oluşmaktadır. Bu güne kadar tıbbi malzemeler dahil yaklaşık 2 milyon 500 yüz TL’lik bütçe harcandığını sözlerine ekledi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v