SİNOPLU SPORCUDAN BÜYÜK BAŞARI
Sinoplu Asker Burak Kaya Hayatını Kaybetti
Mehmet Baykan ve Nazım Maviş Stadta incelemelerde bulundu
TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ İÇME SUYUNA SAHİP ŞEHİRLERDEN BİRİSİ SİNOP
Bu haber 19 Ağustos 2019, Pazartesi 10:34 tarihinde eklendi. 136 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARADENİZ SOĞUDU, ‘EŞKİNA’ TEZGÂHLARA DÜŞTÜ

KARADENİZ SOĞUDU, ‘EŞKİNA’ TEZGÂHLARA DÜŞTÜ
KARADENİZ SOĞUDU, ‘EŞKİNA’ TEZGÂHLARA DÜŞTÜ

Türkiye’deki tüm denizlerde bulunabilen Eşkina Balığı, yaz aylarında Karadeniz’de avlanabiliyor. Son günlerde Karadeniz’de deniz sıcaklığının 20 dereceden 7-8 dereceye düşmesiyle şoka giren çeşitli türde balıklar kıyıya vuruyor. Kıyı balıkçılarının avlarına takılan bu balıkların arasında şifalı olduğu söylenen Eşkina balığı, kafasından çıkan taş ile böbrek taşı düşürenlerin tercih ettiği balık türü.

 

 

Henüz tam yetişkin boyutlara gelmediği halde normal boyutunun bile yarım metreye ulaştığı Eşkina balığının kilosu 45 TL’den satışa sunuluyor. Bir tanesinin 1 kilonun üzerinde olduğu şifalı balık, hem lezzeti hem de taşından dolayı tezgâhlarda rağbet görüyor.

 

Sinoplu balıkçı Hakan Erol, yaptığı açıklamada; “Bu balık yaz aylarında bulunur fakat açıklarda yüzerler. Ağustos ayında birkaç kez deniz soğur, geçtiğimiz gün 7-8 dereceye düştü Karadeniz. Aralarında yavru hamsilerin de bulunduğu türlü balıklar şoka girer, kıyıya vurur. Eşkina da kıyıya yaklaştı, balıkçılarımızın avlarına takıldı” dedi.

 

En çok böbrek taşı sorunu olanların tercih ettiğini belirten balıkçı Hakan, “Böbrek taşı düşürenlere birebir. Gözlerinin arkasında taş üretiyor bu balık. Taşı un gibi ezip çeşitli basit işlemler yaptıktan sonra suya karıştırıp içilince taşı yerinden oynatmaya yarıyor, bir süre kullanınca taş yerinden düşüyor. Lazer ile kırılan böbrek taşı yeniden çıkabiliyor ama bu ilaçla tamamen yok oluyor.” dedi.

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v