BEKADER Yardımlarını Sürdürüyor
Türkiye'nin En Yaşlı İli Sinop’ta Vatandaşlar Koronavirüs Kuralına Uyuyor
MAHSUR KALAN KEÇİ UÇURUMDAN DÜŞEREK TELEF OLDU
SİNOP BELEDİYESİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE SU FATURALARINI ERTELEDİ
Bu haber 19 Ağustos 2019, Pazartesi 10:35 tarihinde eklendi. 98 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memur Sen, “Bu teklifi kabul edemeyiz” dedi

Memur Sen, “Bu teklifi kabul edemeyiz” dedi
Memur Sen, “Bu teklifi kabul edemeyiz” dedi

Ülke genelinde Memur Sen, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasıyla yeni toplu sözleşme teklifinin kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Memur Sen Sinop Şube Başkanlığında düzenlenen toplantıda, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucu hayal kırıklığına uğradı. Memurlar, kamu görevlilerinin standardını yükseltecek teklif beklerken, karşılarına çıkan teklifin büyük skandal olduğunu belirtti ve yeni teklif istedi.

Memur Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Çelik, “Herkesin yakından takip ettiği 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos günü gerçekleştirilen ilk oturumla başladı. Kamu İşvereni, teklifimizi toplu sözleşme masasına tam 22 gün gecikmeli sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif, gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip” dedi.

 

Açıklamalarının devamında Çelik; “Kamu İşvereninin teklifi; “teklif gecikti” siteminin ve tepkisinin ötesinde “teklif geçiştirildi”, “masa önemsizleştirildi” ve “alın terimiz değersizleştirildi” tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir.

Toplu sözleşme sürecine dair sitem ve tepki cümlelerinin sayısının ve dozunun yükselmesi; Kamu İşvereninin masaya geç teklif sunma gayretinin ve sunduğu teklifin garabetinin semeresi olarak görülmelidir.

Kamu İşveren Heyetinin geç kalmış ve geçiştirmeye odaklanmış teklifinin içeriğinde; bize teklif edilmesi bir tarafa masanın çevresinde dahi terennüm edilmemesi gereken oranlar ve rakamlar yer alıyor.” dedi.

 

“Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini hatırlayalım; 2020 için %3,5+%3 ve 2021 için %3+%2,5”

 

Çelik; “Bu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.

 

“Bu Kamu Görevlilerine Bütçeden Pay Vermeme Haksızlığıdır”

Çelik; “Siyasi irade, toplu pazarlık masasına, kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğu görmeli, teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir.” dedi.

 

“Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde %15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde %12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin diyen hükümetin teklifini sonuna kadar reddediyoruz” diye sözlerine devam eden Çelik; “Merkez Bankasının 2020 ve 2021 için enflasyon hedefi %5, aynı yıllara ait enflasyon tahminleri ise %9,5 ve %5,9 iken aynı yıllara ait beklenti anketlerinin sonucu ise sırasıyla %13,9 ve %11,5 olarak kayıt altına alınmış. Bir başka ifadeyle, kamu tarafı bazı harçlara ve ücretlere gelecek yıl yaklaşık %27 oranında zam yapılacaktır. Kamu görevlilerinin maaşlarına ise %3,5+%3 zam yapılması gibi bir garabet ortaya çıkacaktır” dedi.

 

 

“Memuru enflasyona ezdirmeyiz!”

Memur Sen Sinop Şube Başkanı Çelik; “Diğer taraftan, toplu pazarlık masası sadece maaş ve ücret zamlarıyla sınırlı bir pazarlık masası değil. Masada, haklar, sosyal hak ve yardımlar, özlük hakları ve çalışma şartları da pazarlığın kapsamında değerlendiriliyor.

Bu bakımdan Kamu İşvereninin teklifi sonrasında ne makul ne de makbul bir teklif var. Zira bu teklif içerdiği oranlar boyuyla yetersizlikle ve adaletsizlikle maluldür.” dedi.

 

Çelik cümlelerini; “Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. İlimizdeki siyasi yöneticilerin, özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz.” diyerek sonlandırdı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v