SİNOPLU SPORCUDAN BÜYÜK BAŞARI
Sinoplu Asker Burak Kaya Hayatını Kaybetti
Mehmet Baykan ve Nazım Maviş Stadta incelemelerde bulundu
TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ İÇME SUYUNA SAHİP ŞEHİRLERDEN BİRİSİ SİNOP
Bu haber 03 Eylül 2019, Salı 12:27 tarihinde eklendi. 110 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Chp’den Hamsilos Açıklaması; Bilgi Kirliliği Yaşanıyor

Chp’den Hamsilos Açıklaması; Bilgi Kirliliği Yaşanıyor
Chp’den Hamsilos Açıklaması; Bilgi Kirliliği Yaşanıyor

Sinop Hamsilos Tabiat Parkı’nın kiraya verilmesi ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığından ‘kamuoyunda bir bilgi kirliliği yaşanmaktadır’ dedi.

İl Genel Meclisi’nde bu konunun oylamaya sunulduğu iddaalarına; “Söz konusu alanın şahsa kiralanması ile ilgili ne Sinop İl Genel Meclisi’nde ne de İl Genel Meclisi CHP Grubu’nda bir görüşme ya da oylama yapılmamıştır. Dolayısıyla, söz konusu Tabiat Alanının şahsa kiralanması ile ilgili CHP ve AKP Gruplarınca oy birliği ile alınmış bir karar da mevcut değildir” açıklaması yapıldı.

 

 

Yapılan açıklamaların devamı şu şekildedir; “11/06/2019 tarihli İl Genel Meclisi’nde CHP ve AKP Gruplarınca oy birliği ile alınan karar, Tabiat Alanının Sinop İl Özel İdaresi tarafından işletilmesi için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne yetki verilmesine ilişkin bir önerge üzerine, konunun komisyona havalesi ile ilgili bir karardır. Yani İl Genel Meclisi CHP Grubunun ve Sinop İl Genel Meclisinin söz konusu Tabiat Alanı’nın şahsa kiraya verilmesi ile ilgili oybirliği ile verilmiş bir kararı yoktur.

Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine yetki verilmesine ilişkin verilen sözlü önerge üzerine Sinop İl Genel Meclisi Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu 03.07.2019 tarihli Raporunu hazırlamış ve Meclis’e sunmuştur. Söz konusu raporda, Hamsaroz Tabiat Alanı’nın İl Özel İdaresi şirketi tarafından kiralanıp işletilmesinin uygun olacağı belirtilmiştir.

Takdir edilecektir ki şahıs yani özel sektör yerine Belediye yada İl Özel İdaresi gibi kamu kurumlarınca işletilmesi, Hamsaroz Tabiat Parkı’na girişlerin makul bir ücretle ya da kamu yararı gözetilerek belki de ücretsiz olabilmesine olanak sağlanacaktır. Kaldı ki Sinop Belediyesi’nin bu konudaki işletme talebini içerir dilekçesi daha önce İl Genel Meclisi Başkanlığı’na sunulmuştur.

 

Hal böyle iken, Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere, yukarıda bahsedilen süreç hiçe sayılarak  Hamsaroz Tabiat Parkı işletmesi, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın talimatı ile 29.07.2019 tarihinde Devlet İhale Kanunu’nun 51/g maddesine göre ‘’Akliman Günü Birlik Kullanım Alanı İşletmecisi’’ ne herhangi bir farklı teklif alınmadan “pazarlık usulü” ile verilmiştir”

 

Cumhuriyet Halk Partisi, programına göre deniz ve göl kıyılarının herkesin ortak kullanımı için korunması, bu alanlarda yapılanmanın ortak kullanımı engellememesi öncelikli olduğu belirtildi.

 

CHP; “Bakanlık talimatı ile gerçekleştirilen bu uygulamayı Cumhuriyet Halk Partisi’nin tasvip etmesi olanaklı değildir. Söz konusu alan içerisindeki mesire alanı, tuvalet, büfe gibi hizmetlerin kiraya verilip işlettirilmesi ve ücretli olmasına hiçbir diyeceğimiz yoktur. Ama Sinopluların misafirlerini gezdirebileceği birkaç yerden biri olan bu alanın girişinin tamamen kapatılarak, fahiş fiyatlarla ücretlendirilmesi kabul edilebilir bir uygulama değildir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi tüm Sinoplular gibi Cumhuriyet Halk Partililerin de en büyük beklentisidir”

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v