Emniyetten Dev Operasyon
MEB KARAR ALDI!
Sinop’ta freni boşalan kamyonet üst geçide çarptı
Bu haber 02 Ekim 2019, Çarşamba 14:07 tarihinde eklendi. 156 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emirli Yaylasında Ölüme Terk Edilen Köpekler Kurtarılmayı Bekliyor

Emirli Yaylasında Ölüme Terk Edilen Köpekler Kurtarılmayı Bekliyor
Emirli Yaylasında Ölüme Terk Edilen Köpekler Kurtarılmayı Bekliyor

Sinop'un Boyabat ilçesine bağlı Emirli Yaylası'nda ormanlık alana kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından terk edilen 30 köpek, açlık ve ölümle savaşıyor.

Köpeklerin oradaki varlığını fark ederek beslemeye çalışan hayvan severler, o köpeklerin yaylada ölüme terk edilmesine tepki göstererek, yardım çağrısında bulundu.

İlçeye bağlı 1300 rakımlı Emirli Yaylası'nda geçtiğimiz ay, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından 30 köpek, ormanlık alana terk edildi. Yaylada açlık ve ölümle savaşıp, yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlara, civar köyde yaşayanlar sahip çıkıyor. Ancak, havaların günden güne soğuduğu bu günlerde köpekler halen yaylada kurtarılmayı bekliyor.

Durumu yetkililere iletmelerine karşın önlem alınmadığını öne süren köy sakinleri ve hayvan severler, kendi imkanlarıyla mama ve çeşitli yiyeceklerle beslemeye çalışıyor. Hayvan sever köylülerinin yanı sıra esnaf ve bazı vatandaşlar da terk edildikleri yerde açlıktan durumu ağırlaşan köpekleri özel araçlarıyla götürdüğü kent merkezinde veterinere tedavi ettirdi. Köy sakinlerinin yanı sıra bazı esnaf, sahip çıktıkları köpeklerin barınaklara yerleştirilmesi için yetkililerden yardım istedi.


 

“KÖPEKLER HASTA VE ÇOK AÇ”

Hayvan sever Sinan Ergen, orada aç kalan köpekleri elinden geldiği kadar beslemeye çalışanlardan birisi. Ergen, yaptığı konuşmada; “Buraya bırakılan köpek sayısı yaklaşık 30 civarında. Birkaçına ulaştık, diğerleri ise aç oldukları için bölgedeki şantiyeye kadar ulaşmışlar. kendilerini kurtaranlar var, bazıları çevre köylere sığınmış. Köpekler hasta, aynı zamanda da çok açlar. Bu konuda sayın valimizden, yetkililerimizden yardım istiyoruz. Bu köpekleri buradan alıp, hayatlarını devam ettirebilmeleri için kurtarmamız gerekiyor” dedi.

 

Emirli Yaylası'nda taş ocağı şantiyesinde çalışan Bayram Ali Yıldırım da köpeklerin ölüme terk edilmesinin vicdana sığmadığını söyleyerek, “Bu köpekleri buraya bırakanlar, bunu nasıl bir vicdanla yapmış, soruyorum. Bunlara elimizden geldiğince bakıyoruz. Fakat köpeklerin buradan alınması lazım, önümüz kış ve bu yaylada kışın kimse yok. Eğer alınmazsa ölürler” diye konuştu.

 

 

“O HAYVANLARI ÖLÜME BIRAKMAYALIM”

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Sinop Temsilcisi Ayşe Özdemir, yaylada ölüme terk edilen hayvanlar için yetkililerin harekete geçmesini istedi. Özdemir, “Bu ilimiz için çok üzücü bir olay. Bizler hayvanlarımız için böyle canla başla mücadele ederken, toplum olarak hayvanlarımızı dağlardan toplamak çok zor ve üzücü. Bizler günlerdir yardım bekliyoruz. Yapılan görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmadı. Hiç kimse almaya yanaşmadı. O hayvanlar kaderine terk edildi. Hayvanlarımızın kış gelmeden oradan alınıp rehabilite edilmesini istiyoruz. Şu anda Sinop'u vicdanı dağlarda duruyor” diye konuştu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v