Sinop’ta 2,5 Ay Sonra İlk Cuma Namazını Kıldılar
Ayağı Tele Takılan Güvercini İtfaiye Kurtardı
Sinop İl Emniyet Müdürlüğünde Yangın
Sinop’ta çocuklar üçüncü kez sokakta olmanın tadını çıkardılar
Bu haber 05 Ekim 2019, Cumartesi 12:44 tarihinde eklendi. 116 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sinop'ta Çeltik Hasadı Başladı

Sinop'ta Çeltik Hasadı Başladı
Sinop'ta Çeltik Hasadı Başladı

Türkiye'nin önemli çeltik bölgelerinden biri olan Sinop’ta Mayıs ayında ekimi yapılan çeltiklerin Ekim ayında hasadına başlandı.

 

 

Sinop’a bağlı Mertoğlu köyünde tarlalarına özenle bakan çeltik üreticileri, 4 aylık bakımın ardından mahsullerini almaya başladı. Tarlalardaki suyun kurutulmasıyla araziye giren biçerdöverler çeltikleri biçerek kasalara doldurup tarladan mahsulü çıkartıyor.

Kaliteli çeltik yetiştirmek için aylarca uğraş verdiğini anlatan Mert Ünal "Tarlalarımızda Baldo pirinci, Yatkın, Neo, Kamu, Sur ve İmeil gibi değişik çeltik çeşitlerimiz bulunmakta. Mayıs sonu gibi ekiliyor, Eylül sonu ve Ekim başı gibi ekilmeye başlıyor. Bunun dışında ilaçları, tohumları, gübrelemesi Mayıs ile Ekim arasında yapılıyor.  Bu yıl yağmur yerinde yağdı, afet olmadı, rüzgar olmadı, pirincimiz yatmadı ayakta pirincimiz. Makinemiz de rahat biçiyor. Eğer yatık olsaydı geçen yılki gibi verim alamazdık fazla ama bu yıl yatık olmadığı için ve afet olmadığı için pirinçlerimiz çok güzel, verimli." diye konuştu.

Mertoğlu Köyü, Çeltiğinde İddialı

Sinop Mertoğlu köyünde çeltik üreticisi Ünal, Mertoğlu pirincinin kaliteli olduğunu belirterek “Diğer bölgelere göre iddialıyız. Mertoğlu köyü nam salmış durumda. Civarda konuşuluyor ‘Mertoğlu’nun pirinci Boyabat ve diğer meşhur bölgeleri geçti, güzeldir’ şeklinde. Pirincimizde iddialıyız, kaliteli bizim pirincimiz.” dedi.

Bölgedeki çeltiğin güzel olma sebebinin tatlı sudan kaynaklı olduğunu belirten Ünal, “Pirincimizi güzel yapan şey, tatlı suyun olması, bu suyun Erfelek barajından gelen içme suyuyla birleşmesi, tatlı suyumuzun kaliteli olmasından dolayı.” dedi.

Haber: Berkan Şen

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v