Sinop’ta trafik kazası 1 ölü
Cezaevi Restorasyon Çalışmaları Başlıyor
Karantina Günleri Sona Erdi
Sağlıkta Bir Güçlü Adım Daha
Bu haber 16 Ekim 2019, Çarşamba 16:00 tarihinde eklendi. 108 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamsiye Talep Azaldı

Hamsiye Talep Azaldı
Hamsiye Talep Azaldı

 

 

Karadeniz'de, dip trol ve gırgır ağları ile av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından balıkçılar, palamutun az olmasından dolayı sezon başından beri hamsi avlamayı sürdürüyor. Erken başlayan hamsi sezonuyla ilgili Karadenizli balıkçılar, hamsinin yılbaşında sona ereceği görüşünde.

Karadeniz'de bu yıl bolluk yaşanan hamsinin kilogram fiyatı sezona 20 TL’den başladı, şimdi ise 5 TL’den alıcı buluyor.

Sinoplu balıkçı Mert Kanal, “Av yasağı bittikten sonra hamsi fiyatları 20 TL’den başladı, Marmara hamsisiydi. Karadenizlinin yemediği hamsilerdi onlar. Karadeniz’de hamsinin başlamasının ardından 20 TL’den 15’e, daha sonra 10 TL, 7,5 TL oldu. Birkaç gündür de 5 TL’ye kadar düştü. ” dedi.

VATANDAŞLAR HAMSİYE DOYDU

Balıkçı Olcay Karabulut, erken başlayan hamsi sezonuyla vatandaşların hamsiye doymaya başladığını ifade etti. Yaptığı konuşmada Karabulut; “Hamsi tezgahlarda bol, ama satış bakımından azaldı. Vatandaş, Eylül’ün 4’ünden beri hamsi yiyor. Palamut olmadığı için hamsi erken başlayınca vatandaş da biraz doymuş oldu, şimdi de satışlarımız azaldı. Fiyatlar da bir 5 TL, bir gün 10 TL olunca ister istemez vatandaş da biraz tepki yaparak geri çekildi. ” dedi.

“HAMSİ YILBAŞINI BULMAZ!”

Karabulut, erken başlayan hamsi sezonunun haliyle erken biteceğini ifade etti. Yılbaşına kadar süreceğini, fakat yılbaşından sonra hamsi bulunmasının zor olduğunu belirterek; “Hamsinin içine çaça girdiği zaman hamsinin sonu geldi demektir. Bu hamsi yılbaşını bulmaz. Hamsi olmayınca mezgit, barbunya gibi dip avına devam ederiz.” dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v