Türkiye'nin En Yaşlı İli Sinop’ta Vatandaşlar Koronavirüs Kuralına Uyuyor
MAHSUR KALAN KEÇİ UÇURUMDAN DÜŞEREK TELEF OLDU
SİNOP BELEDİYESİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE SU FATURALARINI ERTELEDİ
Sinop’ta Ateş Ölçerli Trafik Kontrolü
Bu haber 22 Ekim 2019, Salı 13:21 tarihinde eklendi. 88 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Yıl Sürecek Sinop Tarihi Cezaevi Restorasyonu

2 Yıl Sürecek Sinop Tarihi Cezaevi Restorasyonu
2 Yıl Sürecek Sinop Tarihi Cezaevi Restorasyonu

Sinop Tarihi  Cezaevi'nin restorasyon projesi, 24 ay sürecek olan ikinci aşaması Aralık ayında başlayacak.

 

Tarihi Sinop Cezaevi Kültürel Miras Restorasyon Projesi'yle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı AB Projeleri Koordinatörü Hale Ural, proje için 7.5 milyon Euro Avrupa Birliği, 1.5 milyon Euro Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere toplam 9 milyon Euro hibe kredisiyle restorasyonun yapılacağını ifade etti.

 

Sinop Tarihi Cezaeviyle ilgili, Alan Yönetimi planının hazırlanmasıyla oluşacak ilk aşama 2016 yılında tamamlandı.

 

AB Projeleri koordinatörü Hale Ural, yaptığı konuşmada; "Bakanlığımızca Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından Tarihi Sinop Cezaevi'nin restorasyon ihalesinin uluslararası olacak şekilde duyurusu yapıldı. Şu anda uluslararası ihalesinin tamamlanma süreci yapılıyor. Aralık ayı içinde de uygulamaya başlayacak ve proje iki yıl sürecek. Proje bitiminde de alan yönetimince birinci aşamada hazırlanan planın uygulamaya konulması beklenecek. Bu kapsamda Tarihi Sinop Cezaevi, içinde bir kültür merkezi, ticari alanlar, konferans, eğitim ve gösteri alanlarından oluşan kompleks alanlarından meydana gelecek.” dedi.

 

Maviş, "Sinop, taşıdığı bu mirasla dünya şehirleri arasına girecek"

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Tarihi Sinop Cezaevi Restorasyon Projesinin, Sinop'un geleceğine dair önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Milletvekili Maviş, “Birçok medeniyetin beşiği olan Sinop, taşıdığı bu mirasla dünya şehirleri arasına girebileceği bir potansiyele sahip. Bu kente hep beraber sahip çıkarak bizden sonrakilere daha güçlü bir şekilde bırakmak istiyoruz. Öncelikle Sinop'un tarihini hep birlikte canlandırmamız lazım. Sinop'ta herkesin bu konuyu desteklemesi gerekli. Yani kentin paydaşlarıyla bir araya gelerek hep birlikte meselelere sahip çıkarak kenti geleceğe taşımalıyız. Bu konuda bizim de üzerimize düşen görev ne ise onu yerine getirmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

 

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Bu projenin Sinop turizminin gelişmesinde büyük rolü olacağını ifade etti. Ayhan, “Yaklaşık yarım asrı aşan bir süre önce vizyonunu ortaya koyma çalışmalarına başlamış bir kentin, bu gün o vizyonunu destekleyecek yeni bir projesi üzerinde konuşmak için toplandık. Bir kentin yaklaşık elli altmış yıl boyunca vizyonunu eğitim kültür ve turizm kenti olma yolunda, bürokratlar ne kadar değişirse değişsin, siyasiler ne kadar değişirse değişsin kentin bu vizyondan vazgeçmeden, ısrarla bu vizyona uygun projeleri hayata geçirmesi için verdiği mücadele, kentin gerçek sahiplerinin o kente ne kadar çok sahip çıktığını ve o kenti ne kadar çok sevdiğini gösterir. Bugün üstünde konuştuğumuz proje de bu vizyonu destekleyici çok önemli bir proje. Bu projenin gerçek sahipleri sivil toplum örgütleri ve bütün Sinoplulardır. Bu projenin vizyonu destekleyecek şekilde, Sinop turizminin gelişmesinde lokomotif olacağına inanıyoruz. Biz bu günden itibaren her ne kadar Sinop Belediyesi bu alan yönetimi çalışma grubu içerisinde olmasa dahi sanki biz bu projenin tek sahibiymişiz gibi, bizim için çok değerli olan bu projeye her türlü desteği vermeye hazırız'' dedi.

 

Düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu Proje Yöneticisi Seda Erdem, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Menderes Alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı AB Projeleri Koordinatörü Hale Ural, Sinop Vali Köksal Şakalar, Belediye Başkanı Barış Ayhan, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve ilgili kamu kurum müdürleri ve amirleri katıldı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v