Sinop’ta trafik kazası 1 ölü
Cezaevi Restorasyon Çalışmaları Başlıyor
Karantina Günleri Sona Erdi
Sağlıkta Bir Güçlü Adım Daha
Bu haber 02 Kasım 2019, Cumartesi 12:08 tarihinde eklendi. 118 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sinop Çevre Dostları Derneğinden İmar Planı Açıklaması

Sinop Çevre Dostları Derneğinden İmar Planı Açıklaması
Sinop Çevre Dostları Derneğinden İmar Planı Açıklaması Sinop Çevre Dostları Derneği başkanı Hale Oğuz ile şehir plancısı Oya Asak, yeni imar planı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Şehir Plancısı Asak, “Eski imar planını yeniden önümüze sundular” dedi.  
  Sinop Belediye Meclisi tarafından 2016 yılında onaylanan ve Sinop Çevre Dostları Derneği tarafından açılan dava sonucu Samsun İdare Mahkemesince hukuka uygun olmadığı tespit edilerek iptal edilen Sinop’un imar planının yeniden yapılacağı bekleniyordu. Sinop Çevre Dostları Derneği, “Yeni diye açıklanan ve meclise sunulan imar planının, iptal edilen eski imar planından bir farkının olmadığı görüldü” ifadelerini kullandı.
 

Asak, seçim döneminde iptal edilen imar planı hakkında ‘Çevre planı mutlaka değiştirilmelidir’ cümlelerini kullanan Barış Ayhan için; “Hak, hukuk, adalet diyen bir partinin mensubu olarak görev yaptığı her kademede aynı plana farklı kararlar verdi. Bu planlar Sinop’u içinden çıkılmaz hale sokmuştur. Sinop resmen rant şantiyesine dönüştürülmüştür.” dedi.


  Asak, “Çevre yolu ve Sinop’a katılan yeni mahalleler, sunulan plana işlenmemiştir. Yeniden düzenlenen eski imar planımız, nüfusa uygun işlenmemiştir. Kullanışa uygun değildir. Toplanan mecliste 5 şirkete yaptırıldığı ifade edilen şirketlerin de, mahkemece iptal edilen 2016 imar planını yapan şirketin kollarıdır. Aynı şirkete güvenerek yeniden yaptırılmaya çalışılması da ilginç bir konu.” dedi.


 "Vatandaşlarımız bilmelidir ki, Sinop’u imar plansız bırakan biz Çevre Dostları Derneği değiliz, 2016’da yapılan ve Belediye Meclisinde bu planı onaylayanlardır. Ayrıca yeni imar planının yapılması 1 yılı geçmeyebilirdi, birkaç ayda mahkemenin kararına uygun şekilde hazırlanıp yürürlüğe girebilirdi, fakat eski imar planında birkaç rötuş yaparak yeniden yürürlüğe sokmaya çalıştıkları için bu süreç uzamıştır. Bazı vatandaşların ‘inşaatlar durdu, insanların ekmek kapısını kapattınız’ diyerek bizi ön plana atmaları da yanlıştır, biz doğru olanın yanındayız. Eski imar planı, kişilere göre, şirketlerin rantına göre esnetiliyordu, bu da yıllar sonra Sinopluları çok büyük etkileyecekti. Biz bunun önüne geçmek için suç duyurularında bulunduk. Ayrıca inşaatlar halen sürmektedir, hiçbir inşaat durdurulmamıştır. Sıfırdan inşaatlara bile başlanmaktadır.” dedi.


  Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz ise, bu süreçte hiçbir meslek odalarından, hiçbir kuruluştan destek alamadıklarını şu cümlelerle ifade etti; “Biz hepsi ile irtibata geçtik. Çoğu bize ‘yanınızdayız’ cümlesini söyledi fakat hiçbiri yanımızda değil. Mahkemeye derneğimiz yalnız gitti, süreci derneğimiz yalnız takip etti. Bundan çıkardığımız sonuç şudur ki, bize destek olmayan tüm odalar ve kuruluşlar da bu rantın içindedir. Hiçbir kuruluş ve oda, Sinop’un refahını düşünmemektedir, kendi rantını düşünmektedir!”

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v