Emniyetten Dev Operasyon
MEB KARAR ALDI!
Sinop’ta freni boşalan kamyonet üst geçide çarptı
Bu haber 04 Kasım 2019, Pazartesi 16:36 tarihinde eklendi. 120 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmam Hatip’i bırakıp Almanya’ya taşındı, fabrikatör oldu

İmam Hatip’i bırakıp Almanya’ya taşındı, fabrikatör oldu
İmam Hatip’i bırakıp Almanya’ya taşındı, fabrikatör oldu

Çocuk yaşta eğitimini yarıda bırakarak Sinop'tan Almanya'ya giden ve çırak olarak başladığı iş hayatında zirveye tırmanan Sinoplu İş Adamı İlhami Atalay, şimdi Türkiye başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine 'tel' ihraç ediyor. 

İlhami Atalay, gurbette bin bir zorlukla iş hayatına tutunan ve zirveye tırmanan Sinoplu önemli iş adamlarımızdan bir tanesi. Merkezi Almanya’nın İserlohn kentinde bulunan Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ASİDER), sektöründe Avrupa'nın sayılı sanayici ve işadamlarından bir olan Sinoplu İlhami Atalay’ı fabrikasında ziyaret etti. ASİDER Genel Başkanı Ali Çalışkan ile Denetleme Kurulu Başkanı Birol Üstün tarafından gerçekleştirilen ziyarette, başarılı sanayici İlhami Atalay, ASİDER yöneticilerine yassı tel üretilen fabrikasını gezdirdi. 

 


Avrupalı Sinoplulara verdiği destekten dolayı ASİDER Başkanı Ali Çalışkan tarafından plaket verilen İlhami Atalay, 14 yaşında İmam Hatip Okulundaki eğitimi yarıda bırakarak Almanya'ya geldiğini söyledi. Atalay, “Almanya'ya gelir gelmez babam okula yazdırdı. Devamında meslek eğitime başladım. Ancak birazda ailemin isteğiyle meslek eğitimini bırakarak tel fabrikasına yardımcı işci olarak işe başladım. Her ne kadar yardımcı işçi statüsünde de olsam da kısa sürede makine başına geçirdiler. Devamında bölümü yönetir duruma geldim. Fakat ücretimde herhangi bir artış olmamıştı. Bu süreçte sanırım işimi çok iyi yaptığım için, başka bir fabrikadan teklif aldım. Bu bir anlamda geri çevirmesi zor bir teklifti ve kabul ettim. Yeni fabrikada işe başladıktan iki-üç ay sonra, eski iş yerim usta başı olarak geri çağırdı.  Yardımcı işçi olarak işe başladığım fabrikaya artık usta başı olarak geri dönmüştüm. O tarihlerde böylesi fabrikalarda bir Türk’ün usta başı olması çok önemliydi. Ancak fabrikaya yeni gelen müdür ile ciddi uyuşmazlıklar yaşadık. Oradan ayrıldım ve devamında kendi işimi kurmaya karar verdim. Üç ortak olarak ilk iş yerimizi kurduk. Ancak işler istediğimiz gibi hiç gitmedi. Her gün zarar eder durumdaydık. Ortaklarım ayrıldı, ben tek başıma kalmıştım. Ama yılmadım, devam etmekte kararlıydım. Şimdi 50’yi aşkın  çalışanımıza burada iş veriyoruz. 4 bin metrekarenin üzerinde kapalı bir alanımız mevcut. Üretimimiz olan yassı tel, dünyanın her şeyinde alıcı buluyor.” dedi. 

 

TÜRKİYE“YE YATIRIM YAPTIK VE YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ 

 

Firma olarak Türkiye’ye de yatırım yatıklarını ifade eden Atalay, “Geçmiş dönemde İstanbul'da üretim konusunda denemelerimiz oldu. Fakat ürün kalitesi konusunda sıkıntı çekince üretimden çekildik. Almanya'da ürettiğimiz ürünlerin Türkiye pazarında yer alması konusunda özel uğraş içinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kendi üretimimiz olan özellikle mermer ocaklarındaki tel kesimlerindeki çelik tellerin Türkiye piyasasında da yer almasına büyük özen gösteriyoruz” diye konuştu.
 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v