Emniyetten Dev Operasyon
MEB KARAR ALDI!
Sinop’ta freni boşalan kamyonet üst geçide çarptı
Bu haber 15 Kasım 2019, Cuma 16:00 tarihinde eklendi. 111 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sinop Esnafına Son 10 Yılda 300 Milyon Kredi Verildi

Sinop Esnafına Son 10 Yılda 300 Milyon Kredi Verildi
Sinop Esnafına Son 10 Yılda 300 Milyon Kredi Verildi

Sinop Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz, “Bizler, esnafın küresel piyasaya direnmesini sağlayan kuruluşlarız” dedi.

Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi olarak esnafa en kolay kredileri sağlayan kuruluş olduğunu belirterek; “Bundan önceki kriz döneminde faizlerimiz %8 faiz, %2 banka komisyonu olarak verilmeye başlandı, bu da esnafı mağdur ediyordu. Geçtiğimiz aylarda genel başkanımız Abdulkadir Aygün’ün yoğun gayretleriyle Sanayi Bakanımızla, Halk Bankası Genel Müdürüyle iletişimler kurduk, toplantılar yaptık. Bu toplantılar sonunda piyasa durumuna ayak uydurabilecek ekonomiler yakaladık. Toplantılar sonucu %8 olan faizlerimizi %6’ya çektik, %2 olan banka komisyonunu da %1’e düşürdük. Eskiden 100 bin TL çekip 5 yılda 44 bin TL ödeyen esnaf, şimdi 5 yılda 22 bin TL faiz ödettiriyoruz” dedi.

2019 YILINDA 85 MİLYON KREDİ

Öz, “Esnafa verilen para, ulaşımdan sağlığa eğitime kadar döner ve Türkiye’nin kasasını döndürür. Sinop esnafına son 10 yılda 300 milyon kredi verildi. 2019 yılı Kasım ayına kadar da 85 milyon kredi verdik. Örneğin benim bildiğim kadarıyla Sinop Belediyesi’nin bütçesi 30 milyon, biz bu bütçenin neredeyse 3 katını esnafımıza dağıttık” ifadelerini kullandı.

İCRALIK ESNAFIN EN AZ OLDUĞU ŞEHİR SİNOP

Öz, Sinop esnafının borcuna sağdık olduğunu belirtti. “Sinop esnafı üzerinde 85 milyon kredimiz var, ancak benim Sinop esnafımın bir tanesi icraya gitmedi. Hiç biri borcunu geciktirmiyor. Bizim sayemizde bankalara da, piyasada da para çeviriyorlar. Biz esnafı ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Esnaf arasındaki dayanışmayı hedeflediklerini belirten Gürsel Öz, “Bizde kefil olmazsa olmaz çünkü bu kooperatifler kanunu çıktığında ipotekten ziyade esnaflar arasında dayanışmayı sağladığımız için kefillik ön plana çıkartılmış, onun için sözleşmeye kefillik yazılmış. Önceden yalnızca bu dayanışmanın artması için kefillerde esnaf kabul ediliyordu, şimdi memur, devlet işçisi ve şirketleri de kefil alabiliyoruz. Piyasanın şartları zorlaştıkça kredi alımını kolaylaştırıyoruz” dedi.

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v