Türkiye'nin En Yaşlı İli Sinop’ta Vatandaşlar Koronavirüs Kuralına Uyuyor
MAHSUR KALAN KEÇİ UÇURUMDAN DÜŞEREK TELEF OLDU
SİNOP BELEDİYESİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE SU FATURALARINI ERTELEDİ
Sinop’ta Ateş Ölçerli Trafik Kontrolü
Bu haber 23 Ocak 2020, Perşembe 11:59 tarihinde eklendi. 81 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur Mumcu Sinop'ta anılacak

Uğur Mumcu Sinop'ta anılacak
Uğur Mumcu Sinop'ta anılacak

Türk medyasının önemli kalemlerinden Uğur Mumcu, ölümünün 27. yıl dönümünde Sinop’ta anma törenleri düzenleniyor.

Cesur kalem, Sinop’ta adının yaşatıldığı Uğur Mumcu Meydanı’nda saat 12:00’da anma töreni ile, ardından saat 14:00’da Halk Eğitim Merkezi’nde “Uğur Mumcu’dan Bugüne Türkiye” konferansı ile anılacak.

 

22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de doğan Uğur Mumcu’nun hayatı araştırarak ve üreterek geçti. 1968-69-70 yıllarında Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde zaman zaman çeşitli konularda inceleme yazıları da yayımlandı. Köşe yazarlığına 1974 yılında haftalık Yeni Ortam dergisinde başladı. Daha sonra çalışmaya başladığı Anka Ajansı’nda 1975 yılından itibaren Cumhuriyet’e de köşe yazıları yazdı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başladı. Gözlem başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. 6 Kasım 1991’de yönetim sorunları nedeni ile İlhan Selçuk ve yaklaşık 80 Cumhuriyet çalışanı ile birlikte gazeteden ayrıldı. 3 ay süreyle Milliyet Gazetesi’nde yazan Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yönetim değişikliği üzerine 7 Mayıs 1992’de Cumhuriyet’e döndü.

Devlet-mafya ilişkileri, Kürt sorunu, yolsuzluk davaları gibi birçok konuda araştırmalar yaparak makale ve kitaplar yazan Mumcu, Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde 24 Ocak 1993’ün Pazar günü, otomobiline koyulan bombanın patlamasıyla hayatını kaybetti.

“Cesur kalem” Mumcu, her yıl 24 Ocak’ta Ankara’da bombalı saldırıyla katledildiği evinin önünde ve tüm ülkede anılırken; üzerinden geçen 27 yıla rağmen, kanlı saldırı hala aydınlatılamadı.

Berkan Şen


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v