SİNOP’TA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
EĞİTİMCİ YAZAR DR. ENGİN BAYRA YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ
ESNAF DERTLİ “PAKET SERVİSLE BU İŞ DÖNMEZ”
SİNOP’TA  ‘ASKIDA KİTAP’ KAMPANYASI
Bu haber 17 Ekim 2020, Cumartesi 16:13 tarihinde eklendi. 604 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜDÜRDEN DUYGUSAL VEDA..!

MÜDÜRDEN DUYGUSAL VEDA..! Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ekim ayı sonu itibari ile emekliye ayrılacağını açıkladı.

Gazetemiz muhabirlerine açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun göreve geldiği günden bu güne 16 yıllık süre zarfında sinop için yaptığı çalışmaları anlattı.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı veda konuşmasında Tosun :"Sinop'ta 2004 yılında Kültür Turizm il müdürü olarak göreve başladım. Sinop turizm bakımından potansiyel bir il aynı zamanda benim memleketim.

Çocukluğundan sonraki Hayatım burada geçti Benim için Sinop'un iki önemi var. Birincisi büyüklerimin atalarımın amcalarımın,

babamın da çalıştığı bir şehir. İkincisi de benburanın parasıyla okudum ve ben bu şehirde yaşıyorum bu şehrin insanıyım.Ben belki Sivas'ta müdür olmuş olsaydım 8- 5 çalışıyor olurdum.Ama Sinop kıt imkanları olan öz kaynakları çok yetersiz olan bir il.  ben bu şehirde başka kaynakları nasıl seferber edip de bu şehirde bir şey oluşturabilirim ve penceremden emekli olsam da eserimiseyrederim düşüncesi içerisinde oldum". Dedi

BU ŞEHRİN BİR HARİTASI BİLE YOKTU

  İşe ilk başladığı yıllarda sinop şehrinin haritasının dahi olmadığını kıt imkânlarla çok şey başardığını ifade eden Tosun yaptığı çalışmaları şu şekilde anlattı: "Ben buraya başladığımda buşehrin bir haritası bile yoktu. Diğer illerden ilinizin broşürlerini gönderin dediklerinde gönderecek hiçbir broşürüm yoktu. Ben bu süre içerisinde çalıştığım tüm valilerime şükranlarımı arz ediyorum. Bütün projelerime hep olumlu yanıt vermişlerdir.Bir kişiye Teşekkür etmiyorum O da oda malum zat fetö'denyargılanıyor.Ben de onun davasında müşteki tanığım.

BÜTÜN KALELERİ PROJELENDİRDİM

Burada başladığımızilk iş kalelerin projelendirilmesi oldu. Çünkü kalelerimiz eriyordu, yok oluyordu.Kalelerin bir anayasası yoktu. Tüm kareleri projelendirdim. Boyabat Kalesi de dahil. 

Boyabat Kalesi ne 175 milyonluk  2007'de restorasyon gerçekleştirdik. Güvenli çıkış yollarını gerçekleştirdim arka taraftan doğru çıkış yolunu gerçekleştirdim. Boyabat Kalesi turizme kazandırdım.

Boyabat'taki iki binanın kamulaştırılmasında katkım oldu.Birtanesini vilayet olarak kamulaştırdık kültür evi yaptık.70 bine yakın sivil mimari örneğinin onarımını o bölgede sağladık. 

TARİHİ CEZAEVİNİ PROJELENDİRDİK

Sinop'a gelince 2008 yılında bir Avrupa Birliği projesi geliştirdim 9.2 milyon avroluk. 2012'ye kadar bu projenin mücadelesini verdim.Önce cezaevini projelendirdik 3 milyon 200 avroya. Viyana firması uluslararası Unesco kriterlerine göre projemizi hazırladık şimdide restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. 

Kuzeykale surlarını korumak için Kale korumalı mendireğini yaptırdık. Arkeoloji müzesi göreve başladığımda kapalıydı ilk yaptığımız işlerden birisi de müzenin restorasyonunu gerçekleştirmek ve turizme açmak oldu.

SİNOP'A TURİZM MERKEZİ KAZANDIRDIK

Bütün kentlerde turizm merkezi yoktu burada bu turizm merkezinin açılmasını sağladık.

Bakanımız Ertuğrul Günay'a ve o zamanki müsteşarımız ÖzgürÖzaslan'a çok teşekkür ediyorum. Böyle bir binayı bize Sinop'a kazandırdılar ve toplantılarımızı ve kültüre faaliyetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz.

BUZHANE BİNASI RESTORASYONU İÇİN PROJELENDİRDİK

Aşağıda buzhane ile ilgili Opet in sahibi Hüseyin Bey'in eşi Nuran Hanım Sinop Öğretmen Okulu mezunu Ankara'daki evini kendisini ziyaret ettim. 

750 bin liralık çek verdi bana o zamanın parasıyla orasını bir Avrupa Birliği Merkezi konumuna getirecektik 2010 yılında. O parayı projelendirilmesinde harcadık çatısında harcadık. 

Ben görevden alındıktan sonra kalan 350 bin lirasını da bir başka ile kaydılar. Ben hala o hanımefendinin yüzüne nasıl bakacağım diye düşünüyorum. O parayı bile oraya harcayamadık.

BALATLAR KİLİSESİNİ ARKEOLOJİK PARKA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK

Netice itibarıyla balatlar kilisesini kazısını başlattık Bakanlar Kurulu kararıyla.O bölgenin arkeolojik parka dönüştürülmesi için çalışmalarımız var. Sinop için özellikle uluslararası turizm için önemli. 

TURİZM YOLLARININ OLUŞMASINDA DAHİ HEPSİNİN ALTINDA BENİM İMZAM VAR 

  Dolayısıyla turizm alanında da birçok çalışmalarımız oldu. Gene fuar tanıtımlarında, belgesel ve filmlerin oynatılmasında hatta  "Pardon" filminde de bizzat görev almak suretiyle Sinop'un tanıtımında katkıda bulundum. Öte yandan turizm yollarının oluşmasında, potansiyelin değerlendirilmesinde İnaltı Mağarası'nın içindeki yolların yapımından tutunda şelale yollarına kadar hepsinin altında imzam var.

Sinop şehrindeki kültür mirası hangi milletin eseri olursa olsun benim milletime aittir diyen Tosun :"Benim buradaki çalışmalarımda felsefem şudur Sinop şehrindeki kültür mirası hangi milletin eseri olursa olsun bana aittir, benim milletime aittir, Sinop'aaittir. Dolayısıyla yok Hristiyanların kilisesi, yok bilmem Roma'nın kitabesi bütün bunlar farazi sözlerdir.Bizim için Kilis'e nasıl bir kültür varlığı ise camide medresede kalede aynı kültür varlığıdır ve bunları korumakla mükellefiz.Bunları yaşatmakla mükellefiz." Dedi

UMARIM BENDEN SONRA GELEN İNSANLAR BU ÇITAYI DÜŞÜRMEZLER

Bu şehrin turizmi için hep çalıştım ve şehrime bir şeyler kazandırmak istedim. Sinop'un çıtası çok yüksek, Sinop turizm potansiyeli çok yüksek. Ben bu ay sonu itibarıyla görevime veda edeceğim.

Umarım ki benden sonra gelen insanlar bu çıtayı düşürmezler. Bu eserlerin üzerine daha da fazla eserler koyarlar temennim odur.

 Ben bu kente yaşayacağım kendi eserlerimi görmekten büyük gurur duyuyorum.

Sinop'a bir çivi çakan herkese müteşekkirim bu projelere bize yardımcı olan herkese müteşekkirim.Yani Sinop'ta Ben çalıştığım tüm dostlarıma arkadaşlarıma bana yardımcı olan herkese ben buradan teşekkür ediyorum.Sonucu olaraksinop daha güzel eserlere daha güzel hizmete layıktır diyorum. " Dedi.

Haberin Videosu
Videoları izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir.

Yüklemek için tıklayınız!!!
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
EN SON YORUMLANANLAR
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v