KABUL EDİLEN TORBA YASASINA KARŞI TEPKİ GÖSTERDİLER
MOBİL EĞİTİM TIRI SİNOP’TA
SİNOP’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU!
SİNOP’TA ŞEHİT EDİLEN 2 BİN 800 ASKER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ
Bu haber 02 Ekim 2021, Cumartesi 13:37 tarihinde eklendi. 59 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARGALARI ELEKTRONİK BİLGİSİYLE KANDIRDI!

KARGALARI ELEKTRONİK BİLGİSİYLE KANDIRDI!  Sinop’ta bir çiftliğin kestane ağaçlarına dadanan kargalar ağaç sahibini bezdirdi. Ağaçların sahibi ise, elektronik zekasıyla kargaları kandırdı.  Kendisinin tasarladığı ve 'Jandarma' ismini koyduğu bostan korkuluğu kargaların kabusu haline geldi.

Sinop'ta kestane hasadının başlamasıyla sezonun ilk kestaneleri kargaların da ilgisini çekti. Kestane bahçelerini açık büfeye çeviren kargalar yetiştiriciyi önlem almaya itti.


Ağaçlardan dökülerek yerde ağızlarını açan kestanelerini kargaların çaldığını fark eden Osman Aksu ilginç bir bostan korkuluğu geliştirdi. Elektronik bir sistem kurduğu korkuluğa, ses ve hareket veren Aksu, zekasıyla şaşırtan kargaları bilgisiyle kandırdı. Güvene aldığı bahçesinde kestanelerinin tadını çıkartmaya başladı. Yaptığı korkuluksa görünümüyle dikkat çekti. Gömlek ve pantolon giydirdiği korkuluğa, su kabağından bir baş yaptı. Pandemi nedeniyle maske taktığı korkuluğa birer adet de şapka ve gözlük taktı. Şapkasındaki yazı nedeniyle 'Jandarma' ismini verdiği korkuluk hareket eden kolları ve çıkardığı seslerle insanları bile korkutur hale geldi.

Aldığı önlemi açıklayan Osman Aksu, "Kestanenin yegane düşmanı kargalar. Hava aydınlanırken yüzlerce karga bir geliyorlar. Bütün yerdeki kestaneleri alıp gidiyorlar. Bir kere de yüz kestane gittiğini düşünsenize. Tabii, bunlar üç öğün geliyorlar. Sabah, öğle, akşam. Bana burada hiç kestane kalmıyor. Korkuluk yapmakta çözüm buldum. Korkuluğu yaptıktan sonra artık kargalar gelmiyor. Daha doğrusu gelseler de çok cesaretli olanlar yaklaşabiliyor. Her sabah geldiğimde ağaçların altından bir kiloya yakın kestane topluyorum. Yoksa bütün kestaneleri hırsız kargalar çalıp gidiyorlar. Bir tek kargalarda değil. Sincaplar ve gelincikler de var. Daha adını sayamadığım başka hayvanlar da var. Burada ne kadar kestane, ceviz varsa çalıyorlar taşıyorlar bunları. Bazen buluyorum. Yüzlercesini bir köşeye yığmışlar. Bazen yere dikmişler. Tamam kargaların yaptıkları güzelde biz burayı sürüyoruz. Onların diktikleri fidanları her yıl sürüyoruz. Onun için bize yaramıyorlar. Dolayısıyla da kestaneleri kurtarmak için böyle bir yola başvurdum" dedi.

 

Haberin Videosu
Videoları izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir.

Yüklemek için tıklayınız!!!
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
EN SON YORUMLANANLAR
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v