KABUL EDİLEN TORBA YASASINA KARŞI TEPKİ GÖSTERDİLER
MOBİL EĞİTİM TIRI SİNOP’TA
SİNOP’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU!
SİNOP’TA ŞEHİT EDİLEN 2 BİN 800 ASKER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ
Bu haber 25 Kasım 2021, Perşembe 11:12 tarihinde eklendi. 39 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİNOP’UN YÖRESEL LEZZETİ NOKUL ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

SİNOP’UN YÖRESEL LEZZETİ NOKUL ÜLKE SINIRLARINI AŞTI  


S
inop’un yöresel lezzetleri arasında yer alan ve 2018’in Şubat ayında tescillenen kıymalı ve üzümlü olarak yapılan ve kilosu 65 TL’ye satılan ’nokul’ yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor. Kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan, kıymalı ve üzümlü olarak iki şekilde servis edilen ’nokul’ 2018 yılında tescillendi.

Kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan, kıymalı ve üzümlü olarak iki şekilde servis edilen ’nokul’ 2018 yılında tescillendi. Un, yağ, yoğurt, tuz ve maya karışımıyla hazırlanan hamurun dinlenmeye bırakılmasının ardından mayalanan hamur, parçalara ayrılıp oklava yardımıyla ince olarak açılıyor. Hamurun içine de yine özenle hazırlanan üzümlü- cevizli veya kıymalı iç harç koyuluyor. İç harçları konulan hamur, rulo şeklinde yuvarlanıyor ve yağlanmış tepsiye döşeniyor. Tepsiye dizilen hamurlar daha sonra kesiliyor ve fırına atılıyor. Kilosu 65 TL’ye satılan Sinop’un vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan nokul yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

Konu ile ilgili ANKA Haber Ajansına konuşan Nokul yapan Sebahat Aktaş; “Sinopumuzun simgesi haline gelmiş nokulumuzu önce un, tuz, şeker biraz maya, yoğurt, maya, sıvı yağ ile yoğuruyoruz. Yoğurduktan sonra tezgahın üstünde belli bir ölçülerde kesiyoruz dinliyoruz. Dinlendirten sonra oklava yardımıyla büyütüyoruz. Büyüttükten sonra üzüm, şeker, ceviz ile harmanlıyoruz. Karıştırdıktan sonra hamurumuzun üzerine sıvı yağ sürüyoruz. Sıvı yağ sürerek serpiştiriyoruz. Zaten her şey gram hesabı. Daha sonra fırına atıp pişiriyoruz..”

“DAHA ÖNCE ALMANYA’YA GÖNDERDİM”

“Daha önce Almanya’ya gönderdim. Üzümlü, cevizli gönderdim. Kıymalı uzun yola dayanmadığı için üzümlü, cevizli göndermiştim. Kışın günlük 50-100 tane üretim yapıyoruz. Yazın da 2 katını yapıyoruz. Nokulun şuan ki fiyatı 20 TL.”

Haberin Videosu
Videoları izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir.

Yüklemek için tıklayınız!!!
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
EN SON YORUMLANANLAR
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v