57 YILDIR ÜRETİLEN 'PRENSES TATLISI' YURT DIŞINDAN BİLE TALEP GÖRÜYOR
HİÇ GİTMEDİĞİ ŞEHİRDEN GELEN TRAFİK CEZALARI İPTAL OLDU
DESTEKLENMEYE HAK KAZANAN PROJELER İMZALANDI
REKTÖR DALGIN ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADI
Bu yazı 27 Eylül 2012, Perşembe 13:29:11 tarihinde eklendi. 2797 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAFİFE ALIYORLAR - Osman AKSU

İki gün önce 15 Eylül Atatürk'ün Sinop'a gelişinin 84. yıl dönümüydü bunun için anıt önünde bir anma töreni hazırlandı tüm devlet oradaydı.
HAFİFE ALIYORLAR

 Temsili olarak Atatürk'ün Sinop'a gelişi canlandırılacaktı devlet oradaydı basın oradaydı ama bir şey var ki o orada yoktu.
Programda kullanılacak olan seslendirme sistemi orada yoktu biraz gecikme ile olsa da getirildi anıtın hemen dibine kuruldu.
 Tabi bunların hepsi yeniden yapıldığı için bekledik bekledik…
 Beklerken de Atatürk'ün Sinop'a gelişi için hazırlanan tekne görüldü geldi kenara yanaştı kimseden hiçbir seste çıkmadı ancak benim düşünceme göre de gemi de Atatürk'ü temsil edecek hiçbir şey yoktu.
 Cılız bir korna sesi ile geldi içinden Türk bayrağını taşıyan iki çocuk indi falan filen.
Bence çok eksikti o gemi öyle olmamalıydı o ses o kadar cılız çıkmamalıydı Atatürk'ün Sinop'a gelişi temsili de olsa meydanların dolu olması gerekiyordu olmadı.
 Oysa çok önemli bir gündü ama önemsiz günmüş gibi geçiştirildi gitti.
 Anıt önüne ses sistemi kuruldu minikler atanın anısına folklor gösterisi sundular ancak üç tane Sinop türküsünü  düzgün çalacak ne bir davul zurna vardı ne de bir ses sistemi…
 Her şey eksikti ama bu işten onlarca kişi eminim ki ekmek yiyorlardır işleri de budur ama o gün orada yoklardı hafife almışlardı.
 Bu gün ayın 17 si eğitim ve öğretim yılının başı…Yine bir tören vardı biri anıt önüne çelenk koyularak başladı ardından ise Sinop Cumhuriyet İlkokulu önünde tören düzenlenecekti oraya gittik birinci tören ile ikinci tören arasında 10 dakikalık bir zaman vardı oraya gittik güzel bir atmosferdi minik öğrenciler dahil  herşey mükemmeldi.
 Törenin zamanı geldi geçti ardından 20 dakika geçti tören başlamadı minik öğrenciler dahil herkes yerlere oturdular öğretmenlerin uyarısı ile yerden kalktılar nihayet başladı ancak çocuklar bir saate yakın güneşin altında anlamsızca bekletildi.
 Aslında o gün onların bayramı olmalıydı ama onlara büyük bir eziyet oldu.
 Süre doldu protokol yerini aldı evet onlara da torpil yoktu onlarda güneşin tam altına oturdular programın bitmesini beklediler.
 Bir kürsü vardı bir de yedek mikrofon vardı miniklerin şiirler hep mikrofonun azizliğine uğrayarak kesildi.
 Okulun duvarında iki adet borulu hoparlör vardı ve biri her 10 dakikada bir ders zilini çalmaya devam etti yani şu anda bir program var deyip kimse pause yapmadı bangır bangır çaldı.
 Duvarda asılı iki borulu hoparlörden anonslar…Şiirlerden sonra geldik yine folklor gösterilerine.
 Dillere destan bir ses düzeni vardı her şey mükemmeldi ancak bir laptopun minicik hoparlörüne tutulan bir telsiz mikrofonla geçiştirdiler müziği.
 Olmadı o kadar öğrenciye güzel örnek olması gerekirken berbat ses ile işkence yapıldı.
 Ancak hem özelde hem de özel idarede milyarlarda TL değerinde kaliteli seslendirme hoparlörlerimiz var ama hiç biri kullanılmadı.
 Üzerinde Sinop halk oyunları ekibi yazan onlarca davulcumuz var ama hiç biri o gün gelip tin tin tinimini hanımı çalıp söylemedi kısacası hafife alındı.
 Şimdi o yetkilileri buradan bende tebrik ediyorum sizler böyle her şeyi hafife almaya devam edin bir gün sizler de işte böyle hafife alınacaksınız kalın sağlıcakla.
                       Osman Aksu

Yazdır Paylaş
Diğer Osman AKSU Yazıları
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
EN SON YORUMLANANLAR
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v