57 YILDIR ÜRETİLEN 'PRENSES TATLISI' YURT DIŞINDAN BİLE TALEP GÖRÜYOR
HİÇ GİTMEDİĞİ ŞEHİRDEN GELEN TRAFİK CEZALARI İPTAL OLDU
DESTEKLENMEYE HAK KAZANAN PROJELER İMZALANDI
REKTÖR DALGIN ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADI
Bu yazı 21 Aralık 2012, Cuma 15:27:58 tarihinde eklendi. 2430 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAPMAZSAN YAPIYORLAR - Osman AKSU

YAPMAZSAN YAPIYORLAR

Bir arkadaşım vardı yıllar önce bana Osman abi burada birine bir yardım ettin mi ertesi gün o artık senin işin oluveriyor, bu gün rica ederek istediklerini bir de bakmışsın yarın emrediyorlar demişti.

Bu gün sabahleyin görüşlerine değer verdiğim biriyle azıcık msn sohbeti yaparken aklıma geldi.

Çok sabırlı biri olduğum kadar çok iyi bir gözlemciyimdir de. Her şeyi görmekle yetinmem bakarım, her şeyin tabiatını incelerim işim olsun olmasın meraktan bakar gene bakarım hiçbir şeye bana ne ya demem.

Biri bir şey istediğinde bundan kârım ne olacak bana ne getirisi var ne zararı olur düşünmeden yaparım yapacağımı.

Eğer mevlam birine bir iyilik etme şansını nasip etmişse bende bundan ne alacağım hesaplamam, yüzüme bakıp gülümsese, Allah razı olsun dese bana fazlası ile yeter de artar bile.

Aslında çoğu insanının hayalleri yetişemez yaptıklarıma ve yapmayı planladıklarıma, hiç kimse ulaşamaz becerime tecrübelerime ve yine iddia ediyorum hiç biri hiçbir bedelle karşılık veremez yaptıklarıma, zaten bir bedel beklentimde olmadı ya neyse.

Hep yaptıklarımla gurur duyduğumu sanmayın sakın ha! Çook yaptıklarımdan pişmanlık, üzüntüde duyduklarım olmuyor değil hani. Yani mesele verdiklerim değil; mesele değmeyeceğini gördüklerimdir…

Şimdi bir makinenin bile bakımı, arada vidalarının kontrolü, yağının değişimi, lastiklerinin ayarı gerekirken, üzülmüyorum yakınımda ayarsız insanların oluşundan. Onlarında bakıma, vidalarının kontrol edilmesine, gevşeyenlerin sıkıştırılmasına mutlaka gerek vardır diye düşünüyorum.

Keskin değilimdir hayatımda, otomobillerdeki amortisörler gibiyimdir uyum sağlamaya çalışırım adapte olmaya hoş görmeye çalışırım kimi zaman.

Aslında isterim ki her şey Omega saat gibi çalışsın, herkes görevini yapsın hiçbir kayış gevşemesin hiçbir dişli sentezsinden atmasın isterim.

Ama bilirim ki deforme olmuş parçadan aslında hayır gelmez ne kadar sen ayarlarsan ayarla ayar tutmaz, ne kadar çabalar isen çabala olmaz.

Aslında hiçbir zaman olmayacaktır da. Bir arkadaşım şöyle der kulakları çınlasın; “Osman kiremitten ayakkabı olmaz sen boşa uğraşıyorsun” aslında çok da haklıdır, kiremit tabiatı gereği kırılgandır ondan ayakkabı olmaz işte ya, ben onu kırmamak için çabalar dururum.

Çünkü kiremitte olsa hataları vardır, kiremitte olsa onu yapmak için çamurunu yapan, şekil veren, fırına koyan bir emek vereni vardır.

Onlarında bir yaratıcısı vardır, onlar bilmese de onları da bir yaratan vardır, kişi bilmese de Rabbim bilir der avunurum. Bunları yazarken bakın aklıma ne geldi.

Zamanın birinde bir çiftçi, bir öküz ve bir de eşek yaşarlarmış.

Öküz tarlayı sürer, eşek odunları taşır, çiftçide bunları organize eder yaşar giderlermiş.

Bir gün öküz hastalanmış ve tüm iş eşeğe yüklenmiş.0 Bir gün, iki gün derken eşek işlerin altında ezilirken önceleri hastalanan öküz iyileştiği halde artık numaradan yatıyor ve de bu sahtekârlığının da tadını çıkarıyormuş.

Uyanık öküz arada da eşeği yokluyor neler olup bittiğini öğreniyormuş garibim eşek çekiyor bütün yükü öküz sürdürüyormuş zevki sefayı.

Bir gün öküz eşeği yokluyormuş bu gün neler oldu anlatır mısın demiş eşek başlamış anlatmaya.

İşte tarlayı sürdük odunu çektik ama demiş bir ara biri geldi çiftçi onunla konuşuyordu ama anlam veremedim demiş. Çiftçinin ne işi olur kasapla deyince eşeğin hiçbir anlam veremediği bu olaya öküz çoook anlam vermiş aslında ertesi gün öküz fırlamış ayağa hastalıktan bir eser kalmamış gözleri fıldır fıldırmış ama sonuç nafile olmuş.

Bir günlük mutluluğu bir sahtekârlığa iliştirerek yaşasın bırakalım da öküzler nasıl olsa bir gün kasap gelecek… Bu günlük bu kadar kalın sağlıcakla

Yazdır Paylaş
Diğer Osman AKSU Yazıları
Yeni Tasarımımız Nasıl Olmuş?
Çok Kötü
Fena Değil
Güzel
Çok Güzel
EN SON YORUMLANANLAR
Copyright © Sinop Flaş Haber - sinop haber, sinop haberleri, v