SİNOPLU BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DEMEK İÇİN GÜN SAYIYOR

SİNOPLU BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DEMEK İÇİN GÜN SAYIYOR  

 

Ülke genelinde av yasağının 1 Eylül’de sona erecek olmasının ardından denize açılacak olan teknelerde son hazırlıklar yapılıyor. Balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni sezonda ‘Vira Bismillah’ demek için gün sayıyorlar.  Balıkçılar yeni sezondan oldukça umutlu olduklarını söyledi.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’de denize açılacak olan teknelerde son rötuşlar yapılırken, balıkçılar yeni sezona palamut avı ile başlayacak. Yeni sezonda palamut avının pek olmayacağı yönünde işaretler aldıklarını ancak hamsiden az da olsa umutlu olduklarını ifade eden balıkçılar, artık denize açılacakları günü beklediklerini söylediler.

“BU YIL HAMSİ BOL OLACAK “

Yeni sezonda hamsiden oldukça umutlu olduklarını söyleyen balıkçı Selami Mete:”Şu anda Barbun deniz levreği, deniz çuprası ,karagöz  balıkları mevcut.  Balık fiyatları ise Barbun 30TL-50TL, levrek 60TL -75TL’den alıcı buluyor. Bu sene denizden umutluyuz ama ne olur belli değil. Bu sel felaketi dolayısıyla denizde olan ağaçlar tomruklar bizi biraz endişelendiriyor. Tomruklar yüzünden verimli çalışabilecek miyiz bilmiyoruz.  Bu da birkaç gün içinde belli olur.  Bunun haricinde av yasağının kalktığı ilk Çarşamba ve Perşembe günü hava esecek sezona rüzgârla başlayacağız. Palamut geçen seneye oranla bu sene biraz daha fazla olacağını düşünüyoruz. Bu sene bol bol hamsi yiyeceğiz. Hamsi bu sene çok olacak eğer yine geçen seneki gibi bir  av yasağı gelmezse bu sene bol olacağını düşünüyoruz. Deniz bu yağmur yağışların bol olması derelerin denize akması dolayısıyla bu yıl biraz daha bereketli. Şu anda tek endişemiz sel nedeniyle gelen  kereste olsun tomruk olsun buzdolabının biz avlanırken bir aksilik çıkartması. İnşallah yeni av sezonu güzel geçer.” Dedi

http://www.sinopflashaber.com adresinden 04 Aralık 2021, 05:20 tarihinde yazdırılmıştır.